Velká Javořina

Bílé Karpaty jsou pohoří s rozmanitostí přírodních společenstev rostlin i živočichů. Území Bílých Karpat bylo v roce 1996 zařazeno v programu Člověk a biosféra organizace UNESCO mezi evropské biosférické rezervace. Současně jsou chráněnou krajinnou oblastí, na jejímž území se nachází 5 národních přírodních rezervací. Národní přírodní rezervace Javořina ležící převážně na severních svazích hory Velká Javořina je jednou z nich. Je tvořena pralesovitým porostem s převahou listnatých stromů, zejména buků, javorů a jasanů.

Velká Javořina je mohutný a zdaleka viditelný vrchol, který nabízí nádherný výhled na všechny strany. Se svými 970 m n. m. se jedná o nejvyšší horu tohoto úžasného pohoří a stala se symbolem sounáležitosti a bratrství Čechů a Slováků.

Trasa výletu

Pohyb v tomto cenném území je možný pouze po značených turistických trasách. Turisté jich mají k dispozici hned sedm – tři přicházejí ze Slovenska a čtyři z České republiky.

Nejpozvolnější přístupová cesta z České republiky na vrchol Velké Javořiny vede po červené turistické značce. Výchozím bodem je místo zvané Kamenná bouda, kde je možné zaparkovat vůz. Když odbočíme z hlavní silnice číslo 54 u obce Strání, dojedeme sem po vedlejší komunikaci po cca třech kilometrech.

Nedaleko vrcholu Javořiny je na slovenské straně hory Holubyho chata, kde je možné se občerstvit. http://www.holubyhochata.sk