Turistika

Nádherná příroda v celém území mikroregionu přímo vybízí k pěší turistice. Krajina je tvořena směsí luk, polí, hájů a hlubokých lesů. Pozorovat můžete hlavní hřeben Bílých Karpat s dominantním vrcholem Velké Javořiny. Územím prochází několik pěších turistických tras včetně nejvýznamnější slovenské trasy Cesta hrdinů SNP, která vede z Dukelského průsmyku na severovýchodu země až na hrad Devín na západní hranici s Rakouskem.

Zajímavých výletních míst pro pěší turisty je celá řada. Většina návštěvníků si nenechá ujít rozhlednu na Velkém Lopeníku ve výšce 911 m n.m. Rozhledna je vysoká 22 metrů. Na vrchol je nejjednodušší přístup po zelené turistické značce z Mikulčina Vrchu nebo se dá jít i po žluté značce z obce Lopeník.
Výlet na nejvyšší vrchol Bílých Karpat Velkou Javořinu nabízí zajímavé výhledy i tajuplný prales a patří k nejzajímavějším v oblasti. Velká Javořina je tradičním místem setkávání Čechů a Slováků, i proto je významným turistickým cílem.

V roce 1996 bylo území Bílých Karpat zapsáno na seznam UNESCO jako biosférická rezervace. Bílé Karpaty jsou současně Chráněnou krajinnou oblastí, na jejímž území se nachází 5 národních přírodních rezervací. Národní přírodní rezervace Velká Javořina ležící převážně na severních svazích hory je jednou z nich. Je tvořena pralesovitým porostem s převahou listnatých stromů, zejména buků, javorů a jasanů. To je jeden z důvodů, proč pohyb v tomto cenném území je možný pouze po značených turistických trasách. Turisté jich mají k dispozici hned sedm: tři přicházejí ze Slovenska, čtyři z ČR. Cykloturisté mají výběr jednodušší, ze Slovenska sem vede cyklotrasa č. 8304, z ČR pak trasa č. 5052.