Mikroregion Bílé Karpaty

V současné době sdružuje 9 obcí – Dolní Němčí, Slavkov, Horní Němčí, Strání-Květná, Březová, Lopeník, Vápenice, Vyškovec a Starý Hrozenkov. MBK má 10 500 obyvatel a rozlohu 13 995 ha. Nachází se ve Zlínském kraji, v příhraniční oblasti, v těsné blízkosti slovenské hranice. 

Tento krásný kout Zlínského kraje svým návštěvníkům nabízí květnaté louky s nejbohatším výskytem orchidejí ve střední Evropě. Kromě kouzelné přírody tato oblast vyniká folklórem a lidovými zvyky, pestrostí krojů, dobrou slivovicí a více než dvousetletou sklářskou tradicí. Oblast Bílých Karpat byla po mnoho staletí citlivě kultivována člověkem. Přesto, nebo právě proto, se zde dochovaly mimořádně cenné přírodní a krajinné hodnoty. Díky tomu byla Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty zařazena mezi evropské biosférické rezervace UNESCO.

Zvláštností jsou zdejší parkové krajiny a horské louky poseté mnoha druhy chráněných orchidejí – vstavačů, symbolicky střežených hustými bučinami lesů, patřících k nejkrásnějším a nejzachovalejším v České republice.

Bílé Karpaty nenabízí jen krásnou přírodu, ale také kulturní, společenské a sportovní vyžití. Najdete zde kvalitní sportoviště, koupaliště, dětská hřiště, cyklostezky, cyklotrasy a velké možnosti pro pěší turistiku a rodinnou dovolenou.